Jestem 15-latką, ważę 64 kg przy 163 cm wzrostu. Co robić, co jeść, żeby szybko i zdrowo zrzucić przynajmniej 5 kg?

Jestem 15-latką, ważę 64 kg przy 163 cm wzrostu. Pomimo tego, że wszyscy mi mówią, że nie jestem gruba, to ja nie jestem zadowolona ze swojego brzucha i ze swoich ud. Jestem aktywna fizycznie, ale trudno mi jest zrzucić parę kilogramów. Chciałabym dowiedzieć się, co robić, co jeść, żeby szybko i zdrowo zrzucić przynajmniej 5 kg?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 24,15. Na siatce centylowej odpowiada to linii lekko powyżej 90 centyla (od której rozpoznaje się nadwagę). Niemniej oceny Twojej masy ciała i jej prawidłowości powinien dokonać lekarz, który ma dostęp do danych odnośnie Twojego rozwoju na przestrzeni lat i który ma możliwość wizualnej oceny sylwetki.

Być może większa masa ciała wynika z:
- rozwiniętej na skutek aktywności fizycznej tkanki mięśniowej
- skłonności organizmu do obrzęków
- „ciężkiej” budowy ciała.

Polecam zajrzenie do Piramidy IŻŻ dla dzieci i młodzieży:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

Sylwetkę najlepiej modelować poprzez regularne ćwiczenia i inne formy aktywności fizycznej. Zgodnie z zaleceniami WHO dzieci i młodzież powinny przeznaczać codziennie co najmnej 60 minut na ruch. Zajrzyj na: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia (do materiałów video). Nie odchudzaj się na własną rękę. Istotniejsze jest unikanie tycia i zwiększenie dawki aktywności fizycznej.

Pozdrawiam ciepło

PS Pamiętaj, aby wszystkie decyzje podejmować w oparciu o rozmowę z rodzicami.