Ryzyko ciąży podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych

Jestem 49-letnią kobietą. Choruję na depresję i między innymi zażywam Neurotop (karbomazepina). Lekarz przepisał mi Yaz dwa miesiące temu. Podczas brania pierwszego opakowania odbyłam stosunek. Niestety dopiero po dowiedziałam się, że Karbomazepina obniża działanie środków antykoncepcyjnych. Zrobiłam kilka testów ciążowych w 11, 12, 14, 18 dniu po stosunku. Testy dają wyniki negatywne. Miesiączka z odstawienia jednak nie pojawiła się. Czuję dodatkowo tkliwość piersi i są one powiększone. Powiększone są też gruczoły łojowe w obrębie brodawek. Czy w takiej sytuacji mogę nadal podejrzewać ciążę czy raczej zmiany hormonalne?

Lek. Marta Hat

Witam! Rzeczywiście karbamazepina może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych Yaz. Objawy mogące sugerować ciążę, które u Pani występują, czyli brak krwawienia miesiączkowego z odstawienia, powiększenie gruczołów piersiowych nie są wiarygodnymi wskaźnikami ciąży. Wynik testu ciążowego z moczu jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%, więc kilkakrotne jego powtórzenie (najlepiej jeżeli były one różnych producentów). Istnieje prawie 100% szans, że nie jest Pani w ciąży - jeżeli ma Pani wątpliwości należy wykonać badanie beta HCG z krwi. Pozdrawiam serdecznie!