Co zrobić, by możliwie szybko zajść w drugą ciążę?

Jestem 5 miesięcy po porodzie. Karmię syna wyłącznie piersią. Bardzo chcę drugiego dziecka. Co zrobić, żeby szybciej zajść w ciążę i przy tym karmić, jakie badania zrobić, jakie są szanse na dziecko. Zrobiłam sobie badanie prolaktyny, który wynosi 28.95ng/ml oraz badanie krwi (wynik jest idealny). Dodam, że mam 36 lat, dlatego tak mi spieszno, aby mieć drugie dziecko.

Lek. Marta Hat

Witam! W przypadku karmienia piersią płodność jest obniżona, jednak nie można w 100% wykluczyć zajścia w kolejną ciążę w tym okresie. Czas pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie jest bardzo różny. Najmniejsza szansa zajścia w ciążę występuje w przypadku regularnego i systematycznego karmienia piersią (ok. 6 razy na dobę, co 5-6 godzin). Zmniejszając regularność lub ilość posiłków naturalnych zwiększa Pani szansę na kolejną ciążę. Norma stężenia prolaktyny wynosi do 20ng/ml, jej podwyższony poziom związany z pobudzaniem brodawek sutkowych podczas karmienia utrudnia zajście w ciążę. Istotny jest fakt, czy wróciła Pani do miesiączkowania oraz w jaki sposób odbył się poród (siłami natury, czy przez cesarskie cięcie). Wśród dodatkowych czynników warto zwrócić uwagę na dietę oraz zdrowy styl życia oraz stosowanie witaminowych suplementów diety. Pozdrawiam serdecznie!