Jestem bardzo otyła - jaka dieta byłaby dla mnie wskazana?

Chciałam zapytać o najlepsza dietę dla bardzo otyłej osoby - kobieta, wzrost 173 cm, waga 148 kg. Czy dobra jest dieta 1800 kcal (docelowo 1000kcal)? Czy może dieta Dukana albo inna? A jakie ćwiczenia są najlepsze? Bo podobno nie wszystkie może wykonywać otyła osoba? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Chelsea
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 49,49, co oznacza, że występuje u Pani otyłość III stopnia, tzw. kliniczna. Powinna Pani skonsultować się z lekarzem, a następnie z dietetykiem. Taki wynik BMI poważnie zagraża życiu.
Konsultacje lekarskie mają na celu wyeliminowanie innych, chorobowych przyczyn otyłości niż sama nadkonsumpcja.
Trudno przewidywać o kaloryczności diety dostosowanej do Pani potrzeb, nie znając Pani dotychczasowego żywienia, występujących chorób, zaburzeń. Być może potrzebna będzie dodatkowa terapia farmakologiczna wspomagająca odchudzanie. Wszystkie te wątpliwości należy rozważyć z lekarzem, po wykonaniu badań.
Dlatego zachęcam do udania się do specjalisty w celu ułożenia dobrze zbilansowanej i dobranej diety.
Nie polecam stosowania diet alternatywnych, gdyż mają one zgubny wpływ na organizm. Są monotonne, niedoborowe w składniki odżywcze.

Ćwiczenia dla bardzo otyłej osoby powinny być wprowadzane stopniowo. Na początku zachęcam do spacerów, drobnych czynności domowych, a w miarę nabierania kondycji przejście do spokojnego aerobiku czy gimnastyki.

Pozdrawiam