Jestem dość ładna, ale gruba: co zrobić, by schudnąć?

Mam 12 lat, 160 cm wzrostu i wagę 57-60 kilo. Co mam zrobić, by schudnąć i nie mówić o tym rodzicom? Chcę w końcu zdobyć chłopaka.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,85 i znajduje się nieco ponad 90 percentylem. Oznacza to, że masz niewielką nadwagę i powinnaś zadbać aby w Twojej diecie znalazły się produkty zdrowe i wartościowe.

Postaraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie, nigdy nie zapominając o I i II śniadaniu. Ostatni posiłek spożywaj ok 3-4 godzin przed snem.
Unikaj produktów kalorycznych, czyli tłustych, smażonych (kotlety, frytki, mięso smażone), produktów typu fast-food (haburgerów, hot-dogów, pizzy, zapiekanek, kebabów), chipsów, słonych przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych (drożdżówki, pączki itp.), słodzonych gazowanych napojów.
Białe pieczywo zamień na razowe lub żytnie (może to być także chleb graham, orkiszowy), a soki owocowe zastąp wodą mineralną. Ziemniaki staraj się zastępować kaszami z grubego przemiału - gryczaną, pęczak, jaglaną.
Spożywaj dużo warzyw i ok. 1-2 porcji owoców dziennie.

Ponadto postaraj się regularnie uprawiać sport, bądź aktywna fizycznie.

Pozdrawiam