Jestem niepełnoletnia - czy mogę skorzystać z porady psychologa?

Mam mniej niż 18 lat (skończę dopiero w grudniu), ale chciałabym spotkać się z psychologiem, po prostu czuję, że mam jakiś problem (np. popadam w skrajności w ciągu paru sekund - ze stanu totalnej euforii do nostalgii czy nieuzasadnionej agresji). Nie wiem tylko, czy w związku z faktem, że jestem niepełnoletnia, nie muszę iść do lekarza z rodzicami... Nie chciałabym ich o tym informować. Jak to jest, czy muszą wiedzieć?

Witam,
jesteś niepełnoletnia i dlatego potrzebna będzie zgoda Twoich rodziców na wizytę u psychologa. Wynika to z prawa obowiązującego w Polsce. Jeśli jednak obawiasz się o to, że psycholog mógłby przekazać im jakieś informacje dotyczące Twoich problemów, to nie masz do tego podstaw. Obowiązuje go tajemnica, kontaktuje się z rodzicami tylko w przypadku, gdy zagrażasz swojemu życiu.

Jest jeszcze jedno wyjście - możesz skorzystać z pomocy psychologa szkolnego. Wówczas zgoda rodziców nie jest potrzebna, ale jeśli okaże się, że zdiagnozuje jakiś poważny problem, powinien ich poinformować. W świetle prawa są oni za Ciebie odpowiedzialni do ukończenia 18. roku życia i dlatego muszą wiedzieć, co się z Tobą dzieje.

Pozdrawiam