Jestem nieufna i nie potrafię okazywać uczuć - jak można mi pomóc?

Kiedyś ufałam ludziom, jednak dziś jestem bardzo nieufna, podejrzliwa i pamiętliwa, nie wierzę ludziom na słowo, przymrużam oko na to, co mówią. Dużo osób mnie skrzywdziło i okłamało, cierpiałam po tym, więc dziś ciężko mi zaufać komukolwiek; nawet jeśli chcę zaufać, coś mówi, że on też chce mnie okłamać lub że chce mnie skrzywdzić. Jestem dojrzała jak na swój wiek, ale boję się, że będę miała tak przez cały czas. Mam także problemy z wyrażaniem uczuć, ale to bierze się z tego, że nikt nie dawał mi tyle miłości, ile powinnam dostać. Co mam zrobić?

Witam.

Problemy, jakie opisujesz, muszą mieć swoją przyczynę, najczęściej jest to jakieś traumatyczne wydarzenie z przeszłości, np. jeśli ktoś Tobie bliski zawiódł Twoje zaufanie. Aby pozbyć się takiego nastawienia, koniecznie trzeba przeanalizować swój problem i przepracować tę traumę. Jednak by mogło się tak stać, trzeba najpierw zidentyfikować przyczynę problemów, a to jest możliwe tylko w bezpośrednim kontakcie z psychologiem - dlatego proponowałabym Ci taką konsultację. Podczas spotkania z psychologiem możesz także poruszyć problem związany z wyrażaniem emocji - można się tego nauczyć.

Pozdrawiam