Jestem w 25 tygodniu ciąży - czy wirus mięczaka zakaźnego jest groźny dla mojego dziecka?

Witam! Mam 27 lat, jestem w 25 tygodniu pierwszej ciąży. Od kilku miesięcy mam w pachwinach, na udach i pośladkach wypryski, które kilka dni temu dermatolog zdiagnozował jako mięczaka zakaźnego. Zastosował leczenie miejscowe (maści). Stwierdził też, że jeśli nie uda się wyleczyć mięczaka do porodu, możliwy jest tylko poród przez cesarskie cięcie. Czy tak rzeczywiście jest? I przede wszystkim czy choroba ta jest groźna dla mojego dziecka jeszcze przed urodzeniem? Czy wirus może być groźny dla dziecka jeszcze w łonie matki? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wirus nie jest groźny dla Pani dziecka, dopóki jest Pani w ciąży. Najpewniej jednak lekarz stwierdził zmiany również w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (np. na wargach sromowych większych). One mogą stanowić zagrożenie dla dziecka w przypadku naturalnego porodu, dlatego jeśli do porodu grudki nie znikną, konieczne będzie rzeczywiście cięcie cesarskie.

Pozdrawiam serdecznie!