Czy istnieje ryzyko zarażenia się chorobami tropikalnymi?

Jestem w 9 miesiącu ciąży. Za kilka dni przyjeżdża do mnie przyjaciółka, by mi pomóc. Niestety przyjeżdża prosto z kilkumiesięcznej podróży po Azji (Tajlandia, Malezja itp.), gdzie trochę chorowała, często brała tam antybiotyki. Czy muszę zachować jakieś szczególne środki ostrożności?

Lek. Marta Hat

Witam! Aby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby wyjaśnić na jakie choroby chorowała przyjaciółka, jak dawno, jakie stosowała leki, jak się czuje w chwili obecnej. Od tego zależy dalsze postępowanie. Część chorób tropikalnych jest przenoszona tylko i wyłącznie drogą odpowiednich wektorów, przez kontakt z nosicielami (zwierzętami) i nie jest przenoszona przez ludzi, część za pomocą skażonej wody i żywności, rzadko zarazić się można przez kontakt bezpośredni. Jeżeli w tym momencie przyjaciółka jest zdrowa najprawdopodobniej nie ma większego zagrożenia. Pozdrawiam serdecznie!