Jestem w okresie menopauzy i zaczęłam przybierać na wadze. Jak zgubić zbędne kilogramy?

Jestem 53-letnią kobietą. Od roku już nie mam krwawień miesięcznych. Wszystko było dobrze do lutego, kiedy to rzuciłam papierosy. Rozpoczęły się u mnie zmiany nastrojów i inne objawy menopauzy. Najpierw myślałam, że dam sobie radę za pomocą preparatów sojowych, jakoś mi się nie udało i rozpoczęłam hormonalną terapię zastępczą, biorę A*** niecałe dwa miesiące. Jest lepiej - śpię, nie mam uderzeń gorąca, pozostały zmienne nastroje i rośnie u mnie waga. Mam 176 cm wzrostu i ważę 82 kg. Jaką mogę stosować dietę? Chciałabym stracić na wadze, bo zawsze miałam normalną wagę i z tą źle się czuję. Pozdrawiam i liczę na pomoc
KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Z Pani BMI wynika, iż ma Pani nadwagę.
To nie tragedia, proszę się więc nie martwić, tylko zmienić styl życia (w tym odżywiania).
Pisała Pani o rzucaniu palenia.
Kilka rad na temat tego jak radzić sobie w tym trudnym (również dla sylwetki) momencie, znajdzie Pani w artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-rzucic-palenie-i-nie-przytyc

Serdecznie zapraszam do lektury.
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdzie Pani pod linkiem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g

Nie wiem, czy pozostaje Pani pod opieką lekarza, niemniej warto byłoby wykonać badania kontrolne (czy np. przybieranie na wadze nie było związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu).

Istotną sprawą jest ustalenie stałych pór posiłków.
Powinna Pani jadać regularnie (najlepiej 5 posiłków dziennie, każdy w odstępie 3 godzinnym).
Tak naprawdę podała Pani niewiele szczegółów. Nie wiem czy jest Pani osobą pracującą, jak wygląda Pani aktywność fizyczna.

Odnośnie ćwiczeń - zachęcam do zajrzenia na stronę www.abccwiczenia.pl
Jeśli do tej pory Pani nie ćwiczyła - warto przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem (w związku z wiekiem - powyżej 50 r.ż. i wcześniejszym paleniem).

Pozdrawiam ciepło