Jestem za gruba: jak schudnąć przynajmniej 10 kilo w 150 dni?

Pomocy! Mam 13 lat i wyglądam okropnie. Ważę 59 kilo i trochę źle się z tym czuję. Chciałabym zrzucić przynajmniej 10 kilo. Nie stosowałam żadnych diet, w mojej rodzinie występuje otyłość. Jaką dietę zastosować? Odpiszcie szybko.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podałaś swojego wzrostu, a jest to parametr niezbędny do określenia BMI i odniesienia jego wartości na siatkach centylowych. Nie jestem w stanie określić czy Twoje BMI jest prawidłowe i czy potrzebujesz diety redukującej.

Postaraj się żyć aktywnie - uprawiaj regularnie sport i zdrowo się odżywiaj.
Zrezygnuj z potraw kalorycznych - tłustych i smażonych produktów, żywności typu fast-food (pizza, hamburgery, hot-dogi, zapiekanki, kebab), chipsów, słonych przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych (drożdżówki, pączki itp.), słodzonych gazowanych napojów. Soki owocowe zastąp wodą mineralną. Białe pieczywo wymień na razowe/żytnie/graham. Tłuste i słodkie przetwory mleczne zastąp ich naturalnymi odopowiednikami.

Pozdrawiam