Jestem za grupa, pomocy!

Mam na imię Natalia. Jestem prawie 14-latka przy wzroście 166cm ważę 80kg. Wiem, że to za dużo. W mojej rodzinie jest nadwaga, a mój opis dnia (tylko przykładowy, bo obiadami w szkole ja nie rządzę, a od domu mam 30 km i nie bardzo mogę w domu jeść obiad). Śniadanie np. jogurt truskawkowy około 1 szklanka; 2 śniadanie owoce to już w szkole... np. melony obiad makaron z mięsem mielonym i ketchupem (coś w stylu spaghetti), no a na kolację jakaś ryba czy mięso z ziemiankami lub ryżem. Czy moja nadwaga może mieć coś związanego z jakąś chorobą? ps. Do tego jeszcze chodzę czasem na spacer (4 dni w tyg) na 1 godzinę lub więcej. Proszę o pomoc! I jeszcze do tego 19 będę miała urodziny, a jakbym miała zacząć dietę, to czy mogę w urodziny sobie pozwolić na tort i pizze? Myślałam żeby po prostu zacząć dietę później, ale potem są jeszcze urodziny koleżanki itp. Czy to tak można czasem?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rzeczywiście ważysz za dużo w stosunku do wzrostu.

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.
Zdarzają się jednak przypadki kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych.
Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków.

Wiele osób utrzymuje, iż do ich otyłości “przyczyniły się geny”.
Obecnie uważa się, iż czynnik genetyczny odpowiada za wystąpienie nadmiernej masy ciała w 25-40%.

Do nadwagi i otyłości prowadzić może:
- siedzący tryb życia
- rzadkie spożywanie posiłków, lecz o dużej kaloryczności
- nadmiar tłuszczu i cukrów w diecie
- niewielka aktywność fizyczna.

Zanim (razem z rodzicami) podejmiesz decyzję o diecie - skonsultuj się z lekarzem.
Być może przyczyna nadmiernej masy ciała jest inna, niż nieprawidłowe żywienie, czy niewielka aktywność fizyczna.

Decyzja o podjęciu diety powinna być decyzją na całe życie.
Nie chodzi w niej o głodzenie się, lecz o wybieranie zdrowych produktów żywnościowych.

Pozdrawiam