Czy zachowania 11-miesięcznego synka są niepokojące?

Witam serdecznie.

Mam pytanie dot. mojego 11 m-cy synka. Strasznie dużo znow naczytałam się o autyzmie. Zdaję sobie sprawę, że nie ma mowy o postawieniu diagnozy przez internet, ale chodzi mi bardziej o sugestie. Martwi mnie, że czasem mój syn nie reaguje jak się go woła; tzn. częściej reaguje niż nie, ale nie zawsze (szczególnie jeśli jest czymś zajęty). Druga rzecz to ciągłe podekscytowanie: macha rączkami, to sa takie niespokojne ruchy i lubi obracać kółkami np. od samochodu (nie trwa to jednak długo). Ciągle też włącza sobie muzykę i robi tany tany podskakując, czasami siedząc kiwa się w przód i w tył. Potrafi też w złości wyginać się w pałąk (przez chwile), boi się przeraźliwych dźwięków np. strasznie głośnego przesypywania koralików i ostatnio strasznie zgrzyta zębami. Poza tym bawi się ze mną w "a kuku" (uwielbia ta zabawe), ma dobry kontakt wzrokowy, nie boi się ludzi, wskazuje przedmioty, podaje jeśli o coś go poproszę, zanosi się od śmiechu w trakcie zabawy, cieszy się na widok bliskich, robi papa, koci koci, pokazuje gdzie miś ma oko i nos, pokazuje masę innych rzeczy, o które się go poprosi. Uwielbia turlać ze mną piłkę, zawołany "chodź", przyjdzie do mnie, wyciąga rączki, mówi tata, baba, pa-pa. Nie wiem tylko czy w/w zachowania nie wskazują na autyzm. Bardzo się martwię, lekarze trąbią, żeby obserwować dziecko od małego, wiec to robię i wpadam w jakieś obsesje. Nie wiem już czy cokolwiek z tego co opisalam może budzić niepokój czy to ja potrzebuję pomocy.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Rzeczywiście bardzo trudno udzielić diagnozy przez internet, ponieważ objawy Panią niepokojące w rzeczywistości mogą być zachowaniem zdrowo rozwijającego się dziecka. Z drugiej strony może Pani nie dostrzegać symptomów, które mogłyby wskazywać na autyzm. Z opisu wynika, że dziecko dobrze byłoby skonsultować z neurologiem. Niektóre zachowania są niepokojące. Pani obawy jako matki są jak najbardziej uzasadnione i zawsze lepiej się upewnić czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Pozdrawiam.

0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Z opisu nie wynika by działo się coś szczególnie niepokojącego i jednoznacznie wskazującego na autyzm jednak opis jest mało szczegółowy i trudno o konkretne wnioski.
Jeśli dziecko czymś jest zajęte i pochłonięte np ciekawą zabawą to nie od razu zareaguje jak się je woła i jest to naturalne.
Nadwrażliwość na bodźce słuchowe może być związana z zaburzone sferą integracji sensorycznej. Zatem warto skonsultować się z terapsutą SI, który doradzi odpowiednie ćwiczenia w tym obszarze.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty