Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Hormony a zachowanie

Szanowny Panie,
Przy chorobie Hashimoto należy konsultować suplementację diety z lekarzem endykrynologiem, gdyż wybrane składniki pożywienia i suplementów mogą znacząco wpływać na parametry takie jak hormony tarczycy, TSH i pracę samego narządu. Przy Hashimoto suplementacja diety tranem jest niewskazana, gdyż może wpływać na powdyższenie wartości TSH i pogorszenie ogólnego samopoczucia.
Pozdrawiam!

0

Witam, jako źródło jodu bardzo często podaje się tran. Czy chorobie Hashimoto powinno się ograniczać pokarmy bogate w jod. Są preparaty tranu, które są oczyszczone z jodu, w związku z tym, jeżeli firma podaje, że nie ma w ich preparatach jodu, to tak może być. Jest to proces kosztowny więc niewiele firm to robi. Śladowe ilości jogu nie powinny zaszkodzić. Warto zwrócić uwagę i wyeliminować również produkty spożywcze, które zawierają jod np. sól jodowana.

0

Witam,

Nie wiele firm decyduje się na oczyszczenie tranu z jodu, ale owszem zdarza się. Może Pani zażywać tran ale ten oczyszczony ponieważ ten z jodem może zaburzać pracę tarczycy, dlatego też zaleca się pacjentom z Hashimoto ograniczanie podaży jodu.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0

Przy chorobie Hashimoto niewskazane jest spożywanie żywności jodowanej, a tym samym spożywanie tranu. Zazwyczaj tran rybi zawiera ponad 800 mikrogramów jodu. Czasami niektóre firmy mogą oczyszczać tran z jodu, ale takich firm jest bardzo mało. Proszę przed spożyciem dokładnie zapoznać się ze składem i sprawdzić czy wystepuje tam ten pierwiastek. Przy chorobie Hashimoto proszę również pamiętać o właściwej diecie i stosować sól niejodowaną. Pozdrawiam

0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Jeżeli tran jest oczyszczony z jodu to moze Pani używać ale proszę rozważyć olej lniany również doskonałe źródło omega-3 korzystnych przy schorzeniach autoagresywnych.

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy