Już sama nie wiem, co mam robić, by mniej ważyć...

Witam. Mam 13 lat i 158cm, jestem kobietą i ważę 70-75 kg. Mam depresję, bo wszystkie dziewczyny i chłopacy się ze mnie śmieją, że jestem gruba. Próbowałam już się odchudzać, ale nie mam tak silnej woli, jak inni. Co mam zrobić, żeby ważyć chodziaż 50 kg albo 48? Bardzo proszę o pomoc.

Witam!

5 kg to bardzo duża różnica (70-75 kg), dlatego istotna jest precyzyjna informacja odnośnie masy ciała. Na pewno przy tak dużej ilości dodatkowych kilogramów niezbędna jest konsultacja lekarska. Zanim podejmiesz decyzję o odchudzaniu, powinnaś zostać skonsultowana przez lekarza.

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod adresem: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło, margarynę, oleje roślinne).

Pozdrawiam