Już trzy miesiące nie mam okresu. Mam za to plamienia. Czy jestem w ciąży?

Od paru miesięcy mam plamienie, do tego czuję się osłabiona... robiłam dwa testy wyszły negatywnie. Do tego boli mnie jajnik... mdli mnie... czy to może być ciąża? A może coś poważnego? Dodam, że mam nieregularny okres i już parę razy brałam syntetyczny progesteron... proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienia z dróg rodnych mogą być spowodowane różnymi stanami. Jeśli występują cyklicznie, w drugiej fazie cyklu (po owulacji a przed miesiączką), to mogą być związane z niewydolnością ciałka żółtego, zaburzeniem hormonalnym związanym z niedoborem progesteronu. Jeśli zaś plamienia pojawiają się niezależnie od fazy cyklu, to mogą być spowodowane zmianami organicznymi w obrębie narządu rodnego, jak nadżerka, polip, mięśniaki macicy, czy torbiel jajnika. Ponieważ ma Pani nieregularne miesiączki, to bardzo prawdopodobne jest też rozpoznanie zaburzeń hormonalnych tj. hiperprolaktynemia czy PCOS (Zespół wielotorbielowatych jajników), które również mogą powodować plamienia. Proszę udać się do lekarza ginekologa, który zbada Panią i zleci odpowiednie badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie!