Kaloryczność alkoholu a tkanka tłuszczowa

Witam serdecznie, mam kilka pytań związanych z kwestią kaloryczności alkoholu. Nie od dziś wiadomo, że alkohol powoduje tzw. piwny brzuszek, że nie jest on zalecany dla osób na diecie no i generalnie że od alkoholu się tyje. Ja mam jednak pewną wątpliwość. Czy kalorie z alkoholu odkładają się w tłuszcz? Czy może raczej jest tak, że po wypiciu alkoholu mamy znacznie większy apetyt i po prostu więcej jesteśmy w stanie zjeść i faktycznie więcej zjadamy? Jak wygląda kwestia kaloryczności alkoholu? Chodzi mi o różne typy alkoholu, nie tylko piwo, ale też na przykład powiedzmy wino, whisky i wódka. Czy kaloryczność alkoholi faktycznie jest taka duża i to od nich tyjemy czy może tycie ma związek ze skutkami ubocznymi picia alkoholu jak właśnie zwiększony apetyt czy na przykład słabszy metabolizm - sam nie wiem. Mogę prosić o wyjaśnienie moich wątpliwości? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Oczywiście, że tak! Alkohol może sprzyjać nadwadze - 1 g alkoholu dostarcza aż 7 kcal, a dla porównania 1g tłuszczu to 9 kcal, a więc alkohol dostarcza niewiele mniej kalorii. Należy go uwzględniać, jeśli dbamy o swoją sylwetkę.

Witam serdecznie!
Alkohol jest wysokokaloryczny i może sprzyjać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. W przybliżeniu: szklanka piwa ma około 110 kcal, lampka wina około 100 kcal, lampka szampana około 80 kcal, kieliszek wódki około 60 kcal, kieliszek ajerkoniaku 140 kcal.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam. Zgadzam się z poprzedniczkami alkohol jest kaloryczny i dostacza organizmowi tzw. "pustych kalorii"- aż 7 kalorii na jeden gram. Dla prównania: wódka czysta 50 ml - 110 kcal,wino czerwone 120 ml - 80 kcal, piwo pełne 0,33 l - 160 kcal.Pozdrawiam!

Jak najbardziej. Alkohol ma bardzo dużą zawartoś kalorii w 1 g (7kcal, dla porównania 1 g białka lub weglowodanow to 4 kcal). Nadmiar alkoholu odkłada sie niestety w postaci tkanki tłuszczowej. Do tego alkohol to "puste kalorie", dostarcza tylko energii, nie dostarcza żadnych wartości odżywczych (witamin i minerałów).