Karmienie 3,5-latka błyskawiczną kaszą manną

Czy dziecko 3,5 letnie może pic dwa razy dziennie (rano i przed snem) kaszę manny z butelki. Dodam, że jest to błyskawiczna kasza manna na mleku. Czy taka kasza poddana podczas produkcji obróbce termicznej ma witaminy i jakaieś wartości odżywcze? Czy też jest mało zbilansowaną dietą, która należałoby ograniczyć?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tak jak pisałem wcześniej nie ma przeciwwskazań by dziecko spożywało 2 razy dziennie taki posiłek. Oczywiście zawiera on witaminy i niektóre niezbędne substancje, jednak warto aby jadłospis małego człowieka był bardziej urozmaicony. Dieta dziecka w jego pierwszych latach życia kształtuje jego późniejsze nawyki żywieniowe. Bardzo ważne jest zatem, aby już od najmłodszych lat zadbać aby jego dieta była prawidłowo skomponowana. Dziecko w wieku 3 lat może spożywać w zasadzie większość produktów, które znajdują się w diecie osoby dorosłej. Jadłospis dzieci powinien być urozmaicony, skomponowany w oparciu o zdrowe i świeże produkty, tylko wtedy będziemy mieć pewność że realizuje on zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Poza tym urozmaicone menu uczy dziecko akceptowania nowych, nieznanych mu jeszcze smaków i pomaga kształtować właściwe nawyki żywieniowe.

Kasza manna błyskawiczna zawiera dużo mniejszą ilość witamin i minerałów niż produkty nie oczyszczone, dziecko prawie 4 letnie jest już na tyle duże że nie musi spożywać produktów błyskawicznych, nawet nie powinno- raczej powinna Pani postawić na owsiankę, na standardowych płatkach owsianych lub zupe mleczna na ryżu. Kaszę manną błyskawiczną też można stosować ale nie tak często - ponieważ dziecko w tym wypadku nie ma odpowiedniej różnorodności produktów w swojej diecie.

Powinniśmy unikać tak częstych powtórzeń tego samego produktu w ciągu dnia/tygodnia. Jest wiele innych łatwostrawnych produktów zbożowych-węglowodanowych chętnie spożywanych przez dzieciaki np kus kus, ryż biały, makarony, kluski, groszek ptysiowy.
Picie, a raczej jedzenie z butelki u 3,5 letniego dziecka to chyba przesada. Więcej pracy nad maluchem.
Kasza z mlekiem nie może być nazwana dietą.
Rozszerz dietę, jeżeli jest to dla Ciebie trudność skontaktuj się za specjalistą.