Kiedy będę mieć miesiączkę po odstawieniu tabletek?

Mam 23 lata, od 6 grudnia przestałam brać tabletki antykoncepcyjne. Dzisiaj jest 26 grudnia, ostatnią miesiączkę miałam 29 listopada, trwała 5 dni. Dodam, że 6 grudnia byłam u lekarza i on kazał mi odstawić tabletki, które brałam, ponieważ okazało się, że były one przeznaczone dla kobiet karmiących piersią (ja jeszcze nie mam dziecka). Zaraz po odstawieniu tabletek nie dostałam krwawienia z odstawienia i do tej pory nie dostałam miesiączki. Kiedy mogę się jej spodziewać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie, które wystąpiło 29.11, nie było prawdziwą miesiączką, ale dość często występującym objawem ubocznym stosowanych przez Panią hormonów. Teraz, po odstawieniu tabletek, powrót regularnych cykli może nastąpić nawet dopiero po kilku miesiącach. Póki co, musi się Pani uzbroić w cierpliwość i nastawić, że miesiączki będą występować w nierównych odstępach. Po odstawieniu tabletek hormonalnych, zarówno standardowych, dwuskładnikowych, jak i przyjmowanych przez Panią jednoskładnikowych, organizm potrzebuje bowiem zwykle trochę czasu, by powrócić do równowagi hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!