Kiedy dochodzi do zarażenia wirusem HPV?

Witam,cztery lata temu wykryto u mnie wirusa HPV. Później miałam konizację szyjki macicy.Po roku od zabiegu, w ponownym badaniu nie stwierdzono już tego wirusa. Jestem w stałym związku od ponad 20 lat. Mąż to mój jedyny partner. I ja jestem ponoć jedyną partnerką męża. Mąż przez wiele lat miął na rękach kurzajki,potem znikły. Czy mógł mnie zarazić wirusem HPV. Czy też mnie zdradził. Jeśli od momentu wykrycia wirusa do momentu jego zniknięcia to około 3 lata ,to kiedy mógł mnie zarazić.Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyjmuje się, że nawet około 50% populacji ludzkiej w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Wirus ten jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, co powoduje powstawanie tzw. kurzajek czy brodawek stóp, albo drogą płciową u osób aktywnych seksualnie. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach infekcji odmianami wirusa typowymi dla narządów rodnych, może dojść np. podczas porodu, gdzie matka zaraża wirusem dziecko. U wielu osób HPV znajduje się w fazie latencji, innymi słowy nie ujawnia się, a dzięki działaniu układu immunologicznego zakażenie ustępuje samoistnie.