Kiedy dostanę pierwszy okres po porodzie?

Witam! Prawie 3 miesiące temu urodziłam bliźniaki i jeszcze nie dostałam okresu. Dodam, że karmiłam 1,5 miesiąca i to sporadycznie. Kiedy powinnam dostać okres? Czy powinnam się niepokoić?

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.
Myślę, że jeszcze nie ma powodu do niepokoju. Pojawienie się miesiączki po okresie karmienia piersią jest indywidualnie, bardzo różne u każdej kobiety i zależy od wielu czynników (czasu karmienia, stanu zdrowia). Aby jajniki mogły podjąć swą funkcję hormonalną, musi dojść do obniżenia wysokich poziomów prolaktyny, a na to potrzeba kilku-kilkunastu tygodni po zaprzestaniu karmienia piersią.
Pozdrawiam serdecznie!