Kiedy dzieciom zaczynają wypadać mleczaki?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Zęby mleczne zaczynają zwykle wypadać w wieku 6 lat. Proces wypadania zębów mlecznych trwa przeciętnie do 12 roku życia.

Witam.
Okres wymiany uzębienia z mlecznego na stałe zaczyna się w wieku 5-7 lat. Zazwyczaj jako pierwsze zęby stałe pojawiają się pierwsze zęby trzonowe najczęściej w 6 roku życia, chociaż spotyka się także grupę dzieci u których jako pierwsze pojawiają się zęby sieczne przyśrodkowe dolne. Kolejność wyrzynania się zębów stałych górnych jest nieco różna od sekwencji pojawiania się zębów w żuchwie. Zęby dolne wyrzynają się zazwyczaj nieco wcześniej niż ich górne odpowiedniki. Po wyrznięciu się dolnych 'szóstek' zazwyczaj pojawiają się dolne zęby sieczne przyśrodkowe. Pomiędzy 7. a 8. rokiem życia dochodzi do pojawienia się zębów siecznych bocznych. Kły dolne wyrzynają się w żuchwie zazwyczaj pomiędzy 9. a 10. rokiem życia, pomiędzy 10. a 11. rokiem życia pojawia się też pierwszy ząb przedtrzonowy. U dzieci w wieku 11-12 lat rozpoczyna się wyrzynanie drugich zębów przedtrzonowych dolnych. Drugie zęby trzonowe w żuchwie pojawiają się zazwyczaj między 11. a 13. rokiem życia.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam,
Między 6 a 13 roku życia wypadają mleczaki, taka jest reguła, ale u jednych wcześniej u innych później .Generalnie zasada jest taka: im później, tym lepiej dla stałego zęba ,jest bardziej zmineralizowany.
Lek.sto.M.Hirchy-Żak

Proces wymiany uzębienia z mlecznego na stałe odbywa się między 6 a 12 rokiem życia. Coraz częściej występują też odstępstwa od książkowego schematu i mogą wypaść zarówno wcześniej jak i później i nie należy się tym niepokoić.

Zęby mleczne zazwyczaj wypadają w takiej kolejności w jakiej się wyrzynają – najczęściej pierwsze wypadają dolne jedynki (średnio 6-7. rok życia), potem dolne dwójki, potem zęby z górnego łuku, potem kły itd. Cały proces wymiany zębów mlecznych na stałe, kończy się zazwyczaj w okolicach 12-13 lat. Jednak należy pamiętać o tym, że to umowne granice i u każdego dziecka może wyglądać to nieco inaczej.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl