Kiedy dziecku zaczynają rosnąć ząbki?

Witam mam pytanie poniewaz moja cqrka ma 15miesiecy a nie ma jeszcze zabkqw czy jest to normalne bylismy u stomatologa nie badala jej dokladnie bo plakala ale twierdzila ze ma zalazki,prosze powiedziec jaj pqzno moga wyjsc zabki i czy zdazylo sie ze dziecku wogqle nie wyrosly zabki i co w tedy robic.

Witam. Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Opóźnione ząbkowanie rozpoznaje się, gdy pierwsze ząbki mleczne wyrzynają się po tym okresie. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów mlecznych.
Opóźnienie wyrzynanie zębów obserwuje się także w chorobach przewodu pokarmowego upośledzających stan odżywienia dziecka (celiakia, mukowiscydoza). Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń. Niezbędna jest konsultacja ze stomatologiem lub pediatrą. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Obecnie dzieci ząbkują bardzo różnie. Tolerancja wynosi około pół roku. Ja na razie bym jeszcze trochę poczekała. Aby stwierdzić, czy są związki zębów trzeba by było zrobić zdjęcie. W tym wieku proszę jeszcze poczekać i podawać córeczce twarde pokarmy do gryzienia, marchewkę, jabłko, gryzaczki zakupione w sklepie. Należy kontrolować systematycznie dziecko u dentysty i oswajać z gabinetem, aby umożliwiło dokładne zbadanie. Całkowity brak zębów zdarza się bardzo rzadko. Proszę być dobrej myśli. Pozdrawiam.

Proszę się nie martwić,Dziecko jest jeszcze małe i jeśli są zawiązki zębów to wyrżną się .Nie jest powiedziane,że wszystkie dzieci w jednym czasie muszą mieć zęby .Jedne rodzą się z ząbkami a innym wyrastają gdy mają1,5 roku.Cierpliwości ale należy kontrolować

Ząbkowanie obecnie coraz częściej odbiega od książkowych standardów. Nie należy się jeszcze niepokoić tylko spokojnie poczekać. Obecność zawiązków można stwierdzić dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG.

Co dziecko, to inny przypadek. Najczęściej pierwsze mleczaki pojawiają się w wieku ok. 6 miesiąca życia, ale równie dobrze to być okres ponad 12 miesięcy. Jeśli do 2 roku życia u malucha nie pojawi się żaden ząb, to proszę skonsultować problem z innym dentystą.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl