Kiedy i w jakim celu wykonuje się badanie koproporfiryny?

witam serdecznie, proszę o odpowiedz na moje pytanie: kiedy i w jakim celu wykonuje się badanie Koproporfiryna, lekarz chciałby mi zlecić takie badanie, które jest odpłatne i prosił bym poczytała na ten temat, ale nie znalazłam żadnych informacji w jakim celu wykonuje się to badanie i po co ono jest i co stwierdza to badanie, proszę o odpowiedz

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to odmiana porfiryny czyli produktu powstałego z rozpadu krwinek. Prawdopodobnie w celu badania na krew w kale.

Milena Lubowicz

Koproporfiryny można wykrywać w kale lub moczu. Są to związki pochodne porfiryn, które budują cząsteczki białka, w tym hemu. Zleca się je w różnych sytuacjach, np. w przypadku podejrzenia porfirii czy zatrucia metalami ciężkimi. Proponuję porozmawiać ze swoim lekarzem w jakim celu chce badanie wykonać.
Pozdrawiam