Kiedy mogę próbować podać dziecku zwykłe mleko modyfikowane?

Mój synek 18 kwietnia skończy 3 miesiące. Kiedy miał 5 tygodni na twarzy, pod brodą, na brzuszku i na udach zauważyliśmy jakby podskórne krostki wielkości ziaren maku. W zasadzie nie były one widoczne, raczej wyczuwalne pod palcem. Skóra nie była czerwona. Mały się nie drapał, więc raczej go nie swędziało. Synek w ogóle nie miał ciemieniuchy. Nic nie działo się z jego uszkami. Dodam, że bardzo ładnie przybierał na wadze (waga urodzeniowa 3,5 kg, a w 6 tygodniu 5 kg.) Od 3 tygodnia życia był karmiony mlekiem N** 1. Pani doktor poleciła zmianę mleka na B** p*** i przepisała maść cholesterolową. Wszystkie zmiany ustąpiły po kilku dniach. Jednak nowym mlekiem synek nie zajadał się już z takim apetytem. Kilka dni temu pediatra zalecił przestawianie małego na B*** h*. Od 3 dni mieszam P*** i h*. Nie dzieje się nic niepokojącego. Kiedy mogę próbować wprowadzać ponownie zwykłe mleko? Czy mój synek miał objawy typowe dla alergii na mleko? Dodam, że ani ja, ani mąż nie jesteśmy na nic uczuleni. Czy to nie za wcześnie? Dziękuję.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zarówno mleko B*** P* jak i B*** H* są stosowane w profilaktyce jak i leczeniu alergii na białko pokarmowe.

Alergia na białko pokarmowe objawia się szorstką i suchą wysypką zazwyczaj lokalizującą się za uszami i na policzkach, występują częste ulewania i biegunka.
Czasami może wystąpić krew w stolcu i małe przybieranie na wadze.

Aby zdiagnozować skazę najlepiej udać się do alergologa.

Nie wiem czy u Pani dziecka alergia została potwierdzona badaniami, czy były to tylko przypuszczenia.

Jeżeli dziecko cierpi na skazę białkową, ponowne wprowadzenie zwyczajnego mleka powinno odbyć się około 10-12 miesiąca życia.

Uważam, że powinna Pani skonsultować się z alergologiem, gdyż jeżeli faktycznie dziecko ma alergię trzeba będzie poczekać ze zmianą żywienia.

Pozdrawiam!