Kiedy mogę się starać o dziecko?

Witam serdecznie. Mam 25 lat i w styczniu zaszłam w ciążę, ale w marcu poroniłam - byłam w 9 tygodniu. 9 kwietnia dostałam okresu. W maju dowiedziałam się, że jestem znów w ciąży, bardzo się cieszyliśmy z mężem. Ten stan nie trwał długo, gdyż 23 maja poroniłam, był to początek 7 tygodnia. Teraz postanowiliśmy odczekać jakiś czas, ale ja bardzo chcę mieć dziecko. Pytałam się lekarza co może być przyczyną moich poronień, ale nie umiał mi odpowiedzieć. W takiej sytuacji mam pytanie. Kiedy z mężem możemy zacząć się starać o dziecko? Zrobiłam wszystkie badania ze krwi, moczu i tarczycy. Lekarz rodzinny stwierdził że są książkowe. Boję się bardzo, czy będę mogła mieć dzieci.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przykro mi z powodu Pani straty. Po poronieniu zaleca się odczekanie co najmniej 2-3 prawidłowych, regularnych cykli, przed rozpoczęciem starań o ciążę. Niektórzy lekarze radzą odczekać nawet pół roku. Myślę, że powinna Pani zapytać o to swojego lekarza, gdyż w dużej mierze jest to sprawa indywidualna.

Po dwóch stratach ciąży dobrze jest także wykonać pewne badania. Oprócz oznaczenia poziomu hormonów, warto zbadać krew w kierunku zespołu antyfosfolipidowego (prowadzi on często do powtarzających się poronień) i poszukać zaburzeń w zakresie anatomii narządu rodnego (wady rozwojowe macicy). Może Pani zasugerować to swojemu ginekologowi. Często lekarze decydują się jednak na taką rozszerzoną diagnostykę dopiero po trzech poronieniach.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!