Kiedy mogę spodziewać się miesiączki oraz dni płodnych po nagłym odstawieniu tabletek hormonalnych?

dzień dobry, ostatnio ginekolog zapisał mi tabletki hormonalne, jednak bardzo źle się po nich czułam, miałam wiele skutków ubocznych. Nie wytrzymałam tego i nie zażyłam 5 końcowych tabletek, dziś już jest 4 dzień po odstawieniu a ja nie czuję nawet zbliżającego się okresu. Zastanawiam się, czy mogłam sobie zaszkodzić takim przerwaniem leków, a ponowną wizytę mam dopiero za tydzień. Kiedy powinnam się spodziewać miesiączki i kiedy mogę się spodziewać dni płodnych? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, nagłe odstawienie tabletek może spowodować zarówno wydłużenie obecnego cyklu, jak i nie wpłynąć na na czas i długość jego trwania. Zależy to od konkretnego preparatu i dnia cyklu, w którym nastąpiło odstawienie. W związku z tym należy założyć, że już w momencie odstawienia przestała działać ochrona antykoncepcyjna.