Kiedy mogę wykonać badanie poziomu progesteronu i estrogenu?

Witam! Po jakim czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych można wykonać badania na poziom progesteronu i estrogenu, aby wynik był wiarygodny? Dodam, że stosowałam ten rodzaj antykoncepcji 8 lat, a tabletki odstawiłam 2 miesiące temu. Z góry dziękuję za odpowiedź, Małgorzata

Badania hormonalne, aby były wiarygodne, można wykonać po 3-4 miesiącach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Badanie estrogenu (estradiol) i ew FSH, LH zaleca się wykonać w czasie 3-5 dzień cyklu (licząc 1. dzień = 1.dzień krwawienia), a progesteron w 21 dniu cyklu. Zazwyczaj warto wcześniej upewnić się, czy takie badania są konieczne - jakie są wskazania, jaki jest problem kliniczny, czy wyniki badań odpowiedzą na stawiane pytania.