Kiedy można najszybciej wykonać test ciążowy?

Witam.
Mam 29 lat, miesiączkę miałam 29-01-2010. Mój ostatni cykl trwał 29 dni. od 8 ,9,10,11 lutego oraz 14 lutego doszło do stosunku. Robiłam w dniu dzisiejszym test ciążowy i wyszedł niestety negatywnie.
Czy jest szansa, że jestem w ciąży, jeżeli tak to kiedy najwcześniej powinnam zrobić test? Na opakowaniu testu jest informacja, że wykrywa ciąże 6 dni po zapłodnieniu. Czy mogę przyjąć, że owulacja miała miejsce 13-14 lutego i od tej daty liczyć owe 6 dni?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, przeprowadziła Pani test za wcześnie. Test ciążowy wykrywa podwyższone stężenie hormonu hCG, które związane jest z zagnieżdżeniem zarodka w ścianie macicy. Do zagnieżdżenia, w razie zapłodnienia, dochodzi w około tydzień po owulacji. Dlatego przyjmuje się, że trzeba odczekać te kilka dni od owulacji by móc na podstawie tej metody wnioskować o ciąży. Dodatkową komplikację stanowi fakt różnego stężenia tego hormonu w kolejnych dniach ciąży u kobiet, czasem nawet w kilka dni po zagnieżdżeniu jest on na tyle niski, że test ciąży nie wykryje. Aby mieć pewność, że test nie został przeprowadzony zbyt wcześnie i nie dał wyniku fałszywie negatywnego należy odczekać do daty spodziewanej miesiączki, i w razie jej nie pojawiania się - przeprowadzić test.

Pozdrawiam serdecznie!