Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy można starać się o dziecko po cesarskim cięciu?

Witam!

Jestem obecnie po drugiej cesarce. Moje pierwsze pytanie: jak długo w warunkach prawidłowych utrzymują się odchody (czy założony dren wpływa na szybsze oczyszczanie)? Drugie pytanie: ile trzeba odczekać, aby bezpiecznie zajść w ciążę po cięciu cesarskim?

Pozdrawiam

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców

Ból odczuwany podczas porodu jest bardzo silny. Czasem wręcz nie do zniesienia. Jak sobie z tym radzić? Sposobem na złagodzenie bólu może być masaż pleców.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Odchody połogowe po cięciu cesarskim obserwujemy zwykle przez krótszy czas niż po porodzie naturalnym. Mogą całkiem zanikać nawet 2-3 tygodnie po cięciu. Jeśli jednak z dnia na dzień zaobserwuje Pani zniknięcie odchodów (nie będzie ono stopniowe), to należy udać się do ginekologa, gdyż może to być nieprawidłowe zjawisko. Dren nie ma wpływu na odchody połogowe. Nie ma ścisłych reguł co do zalecanego czasu, jaki należy odczekać po cięciu cesarskim przed kolejną ciążą. Warto jednak wstrzymać się ze staraniami przynajmniej przez rok, a najlepiej co najmniej 2 lata. Zmniejsza to, choć nie niweluje zupełnie, ryzyko rozejścia ściany macicy w bliźnie.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy