Kiedy można wrócić do pracy po irydotomii laserowej?

Witam, mam 28 lat, pracuję jako informatyk. Stwierdzono u mnie jaskrę kąta zamkniętego. Wiem, że w tym przypadku najlepiej zrobić irydotomię laserową? Niestety nigdzie w interncie nie mogę znaleźć, jak długi jest okres rekonwalescencji. Po jakim czasie będę widzieć i będę mogła wrócić do pracy? Czy praca przy komputerze ma jakiś wpływ na postęp jaskry? Czy inne choroby oczu, jak dalekowzroczność, zez są przeciwskazaniem do zabiegu laserowego?

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Zgadza się, w przypadku stwierdzonej jaskry zamkniętego kąta dobrym wyjściem jest zastosowanie profilaktycznej irydotomii laserowej, tym bardziej, jeśli wystąpił epizod ostrego lub podostrego zamknięcia kąta przesączania. Po zabiegu nie jest wymagany specjalny okres rekonwalescencji, ewentualnie jeden dzień po zabiegu może pojawić się ból gałki ocznej. Przez tydzień po zabiegu stosuje się sterydy w kroplach do oczu. Nie powinno to przeszkadzać w pracy. Dalekowzroczność i zez nie są przeciwwskazaniami do wykonania irydotomii laserowej.

Praca przy komputerze nie ma wpływu na postęp jaskry. Jednak przy predyspozycji do zamknięcia kąta należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o niedostateczne oświetlenie (półmrok). Przy słabym świetle źrenica się rozszerza i przy pewnych uwarunkowaniach anatomicznych może to przyczynić się do ostrego ataku jaskry. Takiej oceny anatomii oka może dokonać podczas badania lekarz okulista i udzielić informacji co do Pani konkretnego przypadku.

Pozdrawiam serdecznie.