Kiedy na terapię?

Mam 33 lata. Jesteśmy razem prawie 13 lat. Miesiąc temu dowiedziałam się, że mąż od ponad roku ma romans z 20-latką i że się w niej zakochał, chce z nią być. Powiedział mi także, że oprócz dziecka nic już nas nie łączy. Jednak poprosiłam go o jeszcze jedną szansę ratowania naszej rodziny, bo mamy 6-letnią córkę, a ja mimo odrazy do samej siebie za to jak się upokarzam, nadal Go kocham. Zgodził się i wrócił do domu. Wiem, że może nam pomóc terapia. Kiedy powinniśmy się na taką terapię wybrać? Kiedy będzie odpowiedni moment? Dodam jeszcze, że mąż wrócił do nas dwa tygodnie temu, mogę się do niego przytulać, ale nie zgadza się na seks. A może nie ma sensu walczyć? Proszę o radę.

Witam Panią serdecznie!

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż w żadnym wypadku, wysiłku wkładanego w ratowanie małżeństwa nie można nazwać poniżaniem się. Uważam, że takie działanie jest powodem do dumy i świadectwem dojrzałości oraz odpowiedzialności. Przecież walczy Pani nie tylko o szczęście swoje i męża, ale przede wszystkim o szczęście Państwa dziecka i jego przyszłość w każdym aspekcie. Moim zdaniem jest to heroiczna walka, która nie tylko ma sens, ale także ogromną szansę powodzenia.

Kryzys w małżeństwie rzadko bierze się znikąd. Zwykle postrzega się go jako proces, na który wpływ mają obie strony. Psychoterapia pomaga w odnalezieniu i zrozumieniu przyczyn powstania konfliktu (którym zazwyczaj są niezaspokojone potrzeby jednej lub obu stron) oraz w nauczeniu się metod konstruktywnej pracy nad poprawą i tym samym zacieśnieniem relacji małżeńskiej.

Uważam, że terapię powinniście Państwo zacząć najszybciej jak to możliwe, nie tylko ze względu na siebie, ale również ze względu na córeczkę. Dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami, widzą i czują więcej, niż dają to po sobie poznać.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę dużo siły oraz wytrwałości w walce o rodzinę.