Kiedy najwcześniej można zdiagnozować autyzm u dziecka?

Jak to w końcu jest z tym autyzmem? Jedne źródła podają informacje, że można już go wykryć powyżej 12 miesiąca, są różne testy, czerwone flagi itd. Z drugiej strony źródła podają, że najpierw dziecko rozwija się prawidłowo, a potem następuje regres. Dla mnie są to sprzeczne informacje

Witam. To dlatego, że pojęcie "autyzm" obejmuje bardzo wiele różnych objawów i część z nich jest mocno ogólnych. Niektóre dzieci na początku rozwijają się słabo a potem nadrabiają, inne odwrotnie. Nie ma dwóch takich samych "autystyków", zarówno sposób funkcjonowania jak i czas ujawnienia się zaburzeń może być różny. Najważniejsze to nie diagnozować na wyrost. Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

I jedne i drugie źródła są prawidłowe. Ważne by jak najwcześniej coś co jest niepokojące w rozwoju dziecka było skonsultowane ze specjalistą.

Każde dziecko rozwija się swoim własnym trybem rozwojowym, ale czasem następuje zatrzymanie go w jakimś stadium rozwojowym, co może przyczynić się do rozwoju autyzmu. Dlatego trudno jednoznacznie określić od kiedy diagnozować to spektrum.Badać należy i oczywiście obserwować dziecko w różnych jego sferach.