Kiedy, po ciąży pozamacicznej, mogę znowu zajść w ciążę?

Witam. Mam pytanie co do zajścia w ciążę po poronieniu: staramy się z mężem o dzidziusia (o pierwszego) od jakichś 4 miesięcy po poronieniu - i nic. Gdy poroniłam byłam w 5 t.c. i okazało się, że to ciąża pozamaciczna. Nie miałam żadnej operacji - zagoiło się wszystko samoistnie. Czy teraz mogę mieć problemy z zajściem w ciążę?

Gdy wybieramy odpowiednie dni i nasienie jest we mnie to nastepnego dnia boli mnie podbrzusze i czuję się jakbym była w ciaży (może się nakręcam i dlatego), ale niepokoi mnie ten ból podbrzusza - raz lewa raz prawa strona, a gdy robię test to wychodzi negatywny. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Ciąża nie objawia się już na następny dzień po zapłodnieniu. Najwcześniej możemy zaobserwować zmiany w swoim ciele po ok. 8-14 dniach (zwykle zaczyna się od powiększenia i bolesności piersi). Testy ciążowe dają natomiast wynik pozytywny najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki.

Bóle w podbrzuszu w okresie płodnym mogą być wywołane owulacją. Ponieważ nie była Pani operowana, szanse na ciążę są u Pani podobne, jak przed ciążą pozamaciczną.

Cztery miesiące to jednak na razie dość krótki okres starań. Fakt, że była już Pani w ciaży, świadczy o tym, że są Państwo płodni. Nawet całkiem zdrowe pary muszą nieraz czekać ponad rok, nim uda im się doprowadzić do poczęcia. Radzę więc uzbroić się w cierpliwość i podejść do starań jak najbardziej spontanicznie, bez nerwów.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!