Kiedy po operacji odwarstwienia siatkówki nastąpi poprawa?

Po urazie w czasie zajęć na sali gimnastycznej doszło do odwarstwienia siatkówki. Czekam na operację, mam mało się ruszać i generalnie nie przemęczać. Kiedy będę wiedziała, że operacja się udała? Czy odwarstwienie i odklejenie siatkówki to to samo? A rozwarstwienie? Kiedy po operacji przyłożenia można uznać, że wszystko się udało? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam !

O odwarstwieniu siatkówki mówimy, gdy dochodzi do wytworzenia nieprawidłowej przestrzeni pomiędzy siatkówką a nabłonkiem barwnikowym. W medycynie nie istnieje słowo "odklejenie" siatkówki. Rozwarstwienie natomiast to stan, gdy nieprawidłowa przestrzeń powstaje wewnątrz siatkówki, rozdzielając jej warstwy.

Odwarstwienie, ogólnie rzecz mówiąc, jest dużo groźniejsze niż rozwarstwienie. Czekając na operację, faktycznie należy jak najwięcej leżeć, ale od lokalizacji odwarstwienia zależy na którym boku, czy na płasko, czy wyżej (należy to uzgodnić z lekarzem). Po operacji odwarstwienia siatkówki widzenie może się poprawiać nawet do roku. Wszystko jednak zależy od stanu wyjściowego, tzn. jak długo trwało odwarstwienie i jaki obejmowało obszar.

Pozdrawiam