Kiedy powinien odpaść strupek po szczepionce na gruźlicę?

Dzień dobry Mój synek ma 4miesiące i po szczepionce na gruźlicę ma do tej pory biały strupek. Wokół tego strupka jest czerwony odczyn ale bardzo malutki nie powiększający się. Srednicy 0,5milimetra do okola. Kiedy powinien odpasc ten strupek i czy nie powinien być brązowy. Dziękuję bardzo za

Szanowna Pani, zacytuję odpowiedź dr med. Ernesta Kuchara z https://www.mp.pl/pacjent/szczepienia/ekspert/69975,odczyn-po-szczepieniu-przeciw-gruzlicy : Po prawidłowym, śródskórnym podaniu szczepionki BCG, po ok. 2–5 tygodni w miejscu wstrzyknięcia pojawia się naciek, rumień i grudka, na szczycie której powstaje pęcherzyk z ropną zawartością. Następnie pęcherzyk pęka, z wytworzeniem owrzodzenia, które później przysycha i goi się pod strupem. W części przypadków dochodzi do zropienia owrzodzenia. Strup odpada zwykle po 8–10 tygodniach. Prawie u 95% szczepionych powstaje biało-różowa blizna o średnicy do 6–8 mm