Kiedy uwidacznia się zarodek?

Mam pytanie: ostatni okres mialam 20.06.10 r., trwał 4 dni. Okres mam przeważnie co 33 dni. Kochałam się z mężem 30.06, 02.07-16.07. W dniu 19.07.10 r. zrobilam test elektroniczny pokazujący w którym tyg. ciąży jestem i pokazał 1-2 tydzień ciąży.

Poszłam do ginekologa i zrobił mi USG dopochwowe - wyszło, że jestem w 5 tyg. od ostatniej miesiączki. Widać pęcherzyk ciążowy wielkości 6,4 mm, ale zarodka jeszcze nie. Chcę się dowiedzieć czy mój dzidziuś się pojawi i w którym tygodniu ciąży. Dziękuję za szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Test elektroniczny, o którym Pani pisze prawdopodobnie oznacza poziom bHCG, przez co nie jest dokładny w określaniu wieku ciąży. Lekarz podczas badania USG jest w stanie podać wiek ciąży z dokładnością do maks. trzech dni.

W Polsce podaje się wiek ciąży licząc od ostatniej miesiączki, czyli do daty zapłodnienia, dodając dwa tygodnie. Jeżeli ma Pani nieregularne miesiączki lub dłuższe od 28 dni, to ten wiek podany przez lekarza nie będzie się pokrywał z rzeczywistą datą ostatniej miesiączki.

Możliwość zaobserwowania zarodka zależy w pewnej mierze od aparatury, którą dysponuje dany gabinet. Zwykle jest to możliwe pod koniec piątego tygodnia lub na początku szóstego.

Pozdrawiam serdecznie!