Kiedy wykonać test w kierunku boreliozy?

Dzień dobry, oto moje pytanie - czy to prawda, że test w kierunku boreliozy jest sens robić nie wcześniej niż 9 tygodni po pojawieniu się zmiany na skórze? Dodam, że kleszcza nie widziałam, innych objawów nie mam, ale lekarz zalecił antybiotyk bez testu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Czas po jakim powinno się wykonywać oznaczenia w kierunku przebytego zakażenia bakterią Borelia sp. nie jest jednoznacznie określony. Część lekarzy uważa, że powinno być to co najmniej 9 tygodni, podczas gdy inni twierdzą, że 6, 8 itd. Taką granicą jest 6 tygodni. Wielu lekarzy w ogóle nie zaleca wykonywania badania po zakończonym leczeniu, gdyż skuteczność leczenia we wczesnej fazie choroby jest bliska 100% i badanie jedynie potwierdzałoby, że był kontakt z bakterią a nie potwierdzałoby skuteczności.

Decyzję co do wykonania badania pozostawiam Pani. Proponuję zaufać swojemu lekarzowi i wykonać test w czasie, który zalecił.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.