Kiedy występują dni płodne przy nieregularnym cyklu?

Witam!
Mam bardzo nieregularne cykle menstruacyjne. Liczę swój cykl od pierwszego dnia okresu i średnio trwa on 32 dni. w ciągu 8 zaobserwowanych cykli liczba 32 pojawia się najczęściej ale tez dwa razy nie miałam okresu przez 44 i odpowiednio 62 dni :(. Brałam w tym czasie antybiotyki, więc możliwe jest, że z ich powodu tak długo nie dostawałam okresu?
Jeżeli by przyjąć, że mój cykl trwa 32 dni to w dniu 16 cyklu ( margines bezpieczeństwa +/- 2dni) prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest największe? Z uwagi na moje nieregularne cykle trudno jest mi jasno określić dni płodne i niepłodne. Jeśli zachowam wstrzemięźliwość seksualną między 10, a 20 dniem cyklu to nie zajdę w ciążę? Czy lepiej się powstrzymywać między 10 a 25 dniem?
Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Możliwe, że antybiotyki wpłynęły na długość cyklu, choć nie jest to stuprocentowa zależność. Jeśli podobnie długie cykle wystąpią ponownie, mimo nieprzyjmowania żadnych leków i nieobecności dodatkowych czynników mogących wywołać taką nieregularność, radzę udać się do ginekologa celem diagnostyki hormonalnej i leczenia ewentualnie wykrytych zaburzeń.

Trudno wyznaczać dni płodne jedynie na podstawie długości cyklu (nawet jeśli jest on regularny). Takie obliczenia są nie dość precyzyjne. Najważniejszym objawem płodności jest pojawienie się tzw. płodnego śluzu. Warto również mierzyć temperaturę ciała. Istnieją konkretne metody, których stosowanie pozwala bardzo precyzyjnie wyznaczyć w cyklu okresy, w których należy powstrzymać się od współżycia, jeśli nie planuje się ciąży. Pokrótce opisałam już jedną z nich (tzw. metodę objawow-termiczną) w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.

Pozdrawiam serdecznie!