Kiedy znikną zrosty po ginekomastii?

Miałem zabieg ginekomastii miesiąc temu i mam pytanie odnośnie zrostów, takiej twardej tkanki pod skórą - czy one w końcu znikną? Lekarz co prawda kazał je masować, ale na razie efektów nie widać. Co prawda nie widać ich pod koszulką, ale trochę mnie to niepokoi.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Występowanie i rozmiary blizny i zrostów po zabiegu ginekomastii zależą od wielu czynników, wśród nich można wymienić początkowy stan piersi, umiejętności chirurga, indywidualne cechy pacjenta związane z gojeniem się ran czy pielęgnację miejsca zabiegu po samej operacji. Na pewno masowanie może przyczynić się do zmniejszenia skali zrostów, ale raczej ich nie usunie.
Powstanie zrostów może być związane z całkowitym usunięciem tkanki tłuszczowej spod skóry, w efekcie czego łączy się ona z mięśniami leżącymi pod spodem. Niestety łatwiej jest usunąć nadmiar tkanki, niż później ją uzupełnić. Konieczność ewentualnego ponownego zabiegu i możliwość korekcji powinien ocenić chirurg plastyczny z doświadczeniem w tego typu zabiegach. Samo chirurgiczne usunięcie zrostów nie musi prowadzić do rozwiązania problemu, gdyż najprawdopodobniej powrócą one po czasie.

Pozdrawiam serdecznie!