Kiedy znów powinnam starać się o dziecko?

Mam pytanie, ponieważ moje cykle były bardzo nieregularne, został mi zapisany D*** oraz C***, cykle z miesiąca na miesiąc robią mi się coraz krótsze.

1 lipca miałam miesiączkę, 10 dnia cyklu owulację (monitoring na USG co 2 dzień), robiłam testy ciążowe 3 różnych firm - na każdym wychodził drugi, ledwo widoczny pasek.

23 lipca odstawiłam D*** (od 14-23 dni) i kolejnego dnia zaczęłam krwawić (24 lipca po 23 dniach, czyli cykl znów się skrócił z 26 dni cyklu do 23). Zrobiłam test w trakcie plamień, ale nie wyszła już żadna 2 kreska, nawet mało widoczna.
W tym cyklu C*** od 3-7 dnia cyklu (wcześniej 5-9 dni). Kupiłam z ciekawości testy owulacyjne i zrobiłam 6 dnia (3 w ciągu dnia, wszystkie pozytywne, kontrolna kreska tak ciemna jak testowa), dziś jest 14 dzień, testy owulacyjne robię każdego dnia od 6 dnia cyklu i ciągle pozytywne, ten dzisiejszy z kreską duuużo ciemniejszą testową niż kontrolną.

Nie rozumiem, czy poziom LH tyle dni utrzymuje się w moim organizmie? Czy owulacja już była? Powinnam dziś zacząć brać D***, ale jeśli nie było owulacji, a z tego co wiem - zaburzy on jajeczkowanie i może nie dojść do owulacji?
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź, gdyż mój ginekolog jest na wakacjach:-(

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Warto wspomnieć, iż hormon kosmówkowy HCG ma bardzo zbliżoną budowę do LH, stąd testy owulacyjne dają w ciąży pozytywny rezultat. Ponadto test owulacyjny wcale nie wskazuje maksimum stężenia LH. On tylko stwierdza, że stężenie LH przekroczyło pewien założony przez producenta próg. Przez to pozytywny wynik testu owulacyjnego może być obserwowany nawet przez kilka dni, co oznacza, że długo utrzymuje się wysoki poziom LH.

Dlatego w pierwszej kolejności wykonałabym test ciążowy, jeżeli będą ponownie wątpliwości, warto wykonać oznaczenie beta HGG z surowicy krwi. Aby miesiączki się ustabilizowały D*** powinien być przyjmowany od 11 do 25 dnia cyklu. Dopiero po stabilizacji warto zacząć starać się o dziecko.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!