Kilka pytań dotyczących diety karmiącej mamy

Mam 29 lat i 165 cm wzrostu. Od 1 listopada 2009 jestem na diecie ok. 1700 kcal. Przez cały ten czas karmię piersią. Schudłam do tej pory 12 kg i obecnie ważę 60,3 kg. Do osiągnięcia celu brakuje mi jeszcze 3 kg. Na początku traciłam tygodniowo ok. 1 kg, czasami trochę więcej, ale przez ostatnie 4 tygodnie spadki są mniejsze i wynoszą ok 0,5 kg. I tu pojawia się pierwsze moje pytanie: czy może to być spowodowane tym, że mniej więcej właśnie od takiego czasu karmię syna tylko w nocy, a wcześniej karmiłam także w dzień? Drugie pytanie jest takie, czy w związku z tym, że chciałabym osiągnąć wagę 57 kg powinnam zmniejszyć dzienną wartość kaloryczną, czy może lepiej pozostać przy takiej i nadal tygodniowo mniej tracić na wadze, by później, po osiągnięciu celu, łatwiej było wyjść z diety , unikając efektu jo-jo? Mam jeszcze trzecie pytanie: Staram się jeść posiłki każdego dnia mniej więcej o tych samych porach (8:00, 11:00, 14:00, 17:00 19:00), zachowując 3 godzinne przerwy między posiłkami. Czy bardzo rozregulowuję organizm, jeśli zdarzają mi się dni, kiedy pierwszy posiłek zjadam ok. 10:00, bo dłużej śpię, więc automatycznie nadal zachowując 3 godzinne przerwy między posiłkami pojawia się duży poślizg w godzinach posiłków w odniesieniu do innych dni (10:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00)? Dziękuję za odpowiedź, Kaśka
29 LAT ponad rok temu

Witam!

Odradzałabym odchudzanie do czasu zaprzestania karmienia piersią. Pani organizm zużywa dodatkowo 500-700 kcal/dziennie na wytwarzanie mleka dla dziecka.

Fakt, iż chudnie Pani wolniej, może wynikać z kilku rzeczy:
1. mniejsze przejmowanie pokarmu przez dziecko mogło zmniejszać ilość wytwarzanego przez gruczoły mleka (organizm przystosował się do sytuacji), a co za tym idzie - wydatek energetyczny związany z "syntezą" pokarmu stał się mniejszy;
2. stosowanie diety odchudzającej doprowadziło do spadku przemiany materii, przez co trudniej jest schudnąć/łatwiej jest przytyć.

Pani obecne zapotrzebowanie energetyczne (zgodnie z normami) wynosi około 2900 kcal (2400kcal przy umiarkowanej aktywności fizycznej + 500 kcal związane z laktacją).

Myślę, że dopóki karmi Pani piersią, na pewno nie powinna Pani stosować większych restrykcji kalorycznych. Może Pani delikatnie zwiększyć aktywność fizyczną (nie napisała Pani, czy rodziła przez cesarskie cięcie, czy siłami natury). O tym, co wpływa na przemianę materii przeczyta Pani w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie.

Najistotniejszy jest rozkład posiłków w ciągu dnia - stosowanie "równych odstępów" między nimi. Nic się nie stanie, jeśli pierwszy posiłek zje Pani później, niż zwykle. Istotne jest, aby następny zjadła Pani za około 3 godziny. Musi mieć Pani czas na regenerację po porodzie.

Pozdrawiam ciepło