Kładzenie się na zabawki u 1,5-rocznej dziewczynki

Mam córkę 1,5 roczną i syna 2,5 roku. od ok 3 m-cy zaobserwowałam u córki dziwne zachowania, zaczęło się od trzymania poduszki pod brzuszkiem i kładzenia się na nią, przy tym czesto spinała nóżki, żeby się kołysać, w chwili obecnej kładzie sie na wszystko: piłki zabawki poduszki, zawsze skólona na brzuszku z głową w dół, zaczęłam obawiać się że to oznaka jakiś zaburzeń, pediatra nie zwraca na to uwagi, natomiast mnie bardzo to martwi, poza tym zrobiłą się bardziej nerwowa,proszę o opinie

Na pierwszy rzut oka brzmi jak dziecięca masturbacja. Jest to zjawisko zupełnie normalne i typowe dla wieku, do puki nie będzie miało bardo uporczywego charteru to nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli jest tak nagminne, że prowadzi do podrażnień to warto odwiedzić z małą psychologa dziecięcego.

Psychologia

Po Pani opisie można wywnioskować, że córeczka odkryła masturbację dziecięcą, czyli przyjemność z podrażniania wrażliwych części swojego ciała. Zwykle tego rodzaju aktywność nie wpływa na rozwój psychoseksualny dzieci. Masturbacja u tak małych dzieci niewiele wspólnego ma też z seksualnością jest raczej sposobem na zajęcie czasu i rozładowanie, jeśli córeczka robi to na oczach osób trzecich może to być krępujące. Warto wtedy warto zająć córkę czymś innym, pobawić się z nią czy zaproponować jakąś atrakcyjną aktywność. Masturbacja u tak małych dzieci bywa sposobem na nudę, dlatego należałoby zapobiec tej nudzie, jeśli jednak taka aktywność mimo tego będzie się nasilać, należałoby skonsultować się z psychologiem.