Kłamstwo matki na temat wykształcenia

Przez cale swoje zycie sadzilam,ze oboje rodzicow ma wyksztalcenie zawodowe.Mama zresztą takie wykszy.miala wpisane w dowodzie.Dzis dowiedzialam sie,ze matka ma jedynie ukonczona szkole podstawowa...Bylam w strasznym szoku.Jest mi wstyd,ze mam matke praktycznie bez wyksztalcenia...Jej poziom wiedzy jest zatrważająco niski.Bo nie sądze,zeby pytanie o ilosc kontynentow dla normalnej osoby 48-letniej bylo klopotliwe...Dlaczego matka oklamywala mnie i ojca?

Dzień dobry,

Prawdopodobnie dlatego co tutaj Pani napisała - żeby własne dzieci nie wstydziły się matki, która ma "zatrważająco niski poziom wiedzy".
Być może najlepiej zapytać o to mamę, dlaczego Panią okłamywała ?

Witam. Rozumiem, że jest Pani w szoku. Zachęcam jednak, żeby spróbować wyłączyć "ocenę", a tym bardziej tak surową ocenę. Nie znam Pani matki, ale wyobrażam sobie, że ona bardzo się musiała wstydzić - w końcu w naszej kulturze wykształcenie uchodzi za bardzo wysoką wartość (nie we wszystkich kulturach tak przecież jest - choćby plemienne kultury afrykańskie), stąd - być może - ta tajemnica. Ale czy Pani matka była gorszą matką z powodu niższego wykształcenia? Czy opiekowała się Panią? Czy mogła/może Pani na niej polegać? Czy jest gotowa chronić Panią i pomagać Pani, gdyby wpadła Pani w kłopoty? Być może te kryteria są bardziej użyteczne do oceny relacji z bliskimi, niż jakiś tam papierek sprzed lat. A co kontynentów to sam już nie wiem - siedem ich mamy czy sześć? :) Podobny problem mam z planetami - dziewięć czy osiem ich mamy:) Czy to ma właściwie jakiekolwiek znaczenie dla moich relacji z najbliższymi? Pozdrawiam.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam,

przeżywa Pani wiele emocji, po takim odkryciu, rozumiem jakie to trudne .Wstyd nie jest emocją łatwą, ukrywamy go i unikamy, jest połączony z lękiem przed opinią innych ludzi.
Zachęcam Panią do przeczytania historii, zamieszczonej w:

http://demotywatory.pl/4452388/Nie-wiem-czy-ta-historia-wydarzyla-sie-naprawde

Być może ona pozwoli uporać się z oceną i osłabi odczuwane przez Panią emocje i pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego Mama tyle czasu skrywała taką tajemnicę?!

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz