Kleszcz ugryzł mnie w nietypowe miejsce - czy to jest niebezpieczne?

Jestem mężczyzną w wieku 18 lat. Około dwóch dni temu ugryzł mnie kleszcz w członka. Na stan obecny jest to niewielkie zaczerwienienie. Czy jest to niebezpieczne i czego mogę się spodziewać po takim ukąszeniu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Jeśli kleszcz przebywał w skórze poniżej doby i został prawidłowo wyciągnięty (tj. nie smarowany masłem, przypalany, polewany alkoholem czy traktowany w jakikolwiek inny drażniący sposób, ale wykręcony lub wyszarpnięty, przy czym kierunek kręcenia nie ma znaczenia), to ryzyko boreliozy jest niewielkie.
Zaczerwienienie jest najprawdopodobniej nieswoistą reakcją na ukąszenie. Proponuję obserwować miejsce ukąszenia przez miesiąc. Jeśli plamka zacznie się powiększać (zwłaszcza przekraczając 5 cm średnicy) lub wystąpią objawy grypopodobne, powinien Pan zgłosić się do lekarza celem rozpoczęcia leczenia boreliozy.