Kleszcz we włosach kilka lat temu a borelioza

Mam takie pytanie. Bo kilka lat temu, jak byłam mała, do włosów zaczepił mi się jakiś robak. Nie wiedziałam, co to jest, więc miałam go chyba przez dwa dni do momentu, gdy mi wypadł, jak czesałam włosy. A że byłam mała, nie wiedziałam, co to jest, więc go zdeptałam. Teraz gdy minęło kilka lat, przeczytałam sobie artykuł o kleszczach i przypomniał mi się ten robak na głowie, ponieważ był taki sam. I chciałam zapytać, czy skoro nie mam objawów, to i tak musiałabym iść na jakieś badania, czy czasem nie mam Borrelii?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nie ma potrzeby wykonywania badań ani leczenia, jeśli nie ma Pani objawów. Jeśli jednak jakieś niepokojące objawy w przyszłości się pojawią, powinna Pani wspomnieć lekarzowi o ukąszeniu przez kleszcza w dzieciństwie.

Proszę jednak pamiętać, że nie każdy kleszcz jest wektorem boreliozy, tzn. nie każdy kleszcz jest zakażony. Z uwagi na wieloletni brak objawów nie przypuszczam, aby miałą Pani powód do niepokoju.