Kłopoty z erekcją i wytryskiem po operacji prostaty - co robić?

Pół roku temu miałem laparoskopowo usunięty gruczoł prostaty. Od tamtej pory mam stały brak erekcji i wytrysku, choć przy próbach masturbacji osiągam orgazm bez wytrysku i erekcji, czując, jakby nasienie strzeliło gdzieś w środku. Czy taka masturbacja jest wskazana dla powrotu do sprawności seksualnej, czy wprost przeciwnie - szkodliwa? Dodatkowo niepokoi mnie wysoki poziom testosteronu - 8,6 ng/ml, a mam 60 lat. Przed operacją nie miałem problemu z erekcją i wytryskiem.
60 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Niestety po usunięciu prostaty często bywa, iż zostają uszkodzone nerwy odpowiedzialne za powstanie wzwodu, co skutkuje upośledzoną potencją. Jednak nie zawsze tak się dzieje, nerwy udaje się ocalić i po jakimś czasie życie seksualne wraca do normy.

Masturbacja lub aktywność seksualna nie jest przeciwwskazana szczególnie, kiedy od zabiegu minęło 6 miesięcy. U niektórych mężczyzn po usunięciu prostaty podczas seksu może pojawić się wytrysk wsteczny. Jeżeli chodzi o erekcje, można zastosować wspomagające środki farmakologiczne.

Wynik badania testosteronu mieści się w normie, która wynosi 2,2 - 8,8 ng/ml. Jednak faktycznie poziom tego hormonu spada wraz z wiekiem. Podwyższony poziom tego hormonu u Pana może być spowodowany wcześniejszymi problemami z prostatą i z biegiem czasu powinien się obniżać.

Pozdrawiam!