Kłótnie powstałe w 2-letnim związku

Problem w związku.Jesteśmy ze sobą 2 lata.Rok temu byliśmy ze sobą szczęśliwi po tym czasie zaczęły się kłótnie o nieistotne rzeczy. Jestem jego pierwszą dziewczyną i ostatnio powiedział mi że nie wie czy mnie kocha(mam wrażenie że nie wie co to miłość) Nie współżyjemy ze sobą od 2 miesięcy przez jego obawę o moje zajście w ciąże(biorę tabletki i kochaliśmy się w prezerwatywie)Rozmowa nie pomaga,olewanie,przerwy w związku też.On ma nerwice lub depresje i wiem że zależy mu na mnie. co robić?

Dzień dobry.

Nieporozumienia w związku są normalnym elementem i niekoniecznie świadczyć muszą o jego degradacji. Bardziej istotne jest to, jakie znaczenie nadaje im Pani i partner i co z nich wynika. Mówiąc inaczej - po pierwszym, "miodowym" roku prawdopodobnie przyszedł czas na tzw. codzienność, która większości młodych ludzi wydaje się być czymś niechcianym i niepożądanym, bo nie obfitującym w przysłowiowe "motylki w brzuchu". Tymczasem związek dwojga ludzi, podobnie jak wszystko w naturze, ulega przemianom i ewolucji - podobnie dzieje się w opisanej relacji. Można powiedzieć, że wchodzicie w etap, w którym relacja nie jest już "samonapędzającym się" mechanizmem - dodatkowo bowiem wymaga decyzji o jego przedłużeniu, a co za tym idzie - wspólnym inwestowaniu w nią. Wygląda na to, że oboje niespecjalnie jesteście na to gotowi.
Wobec powyższego, warto byłoby skorzystać np. z porady specjalisty zajmującego się terapią par, przy pomocy którego być może wspólnie odnajdziecie zarówno sens, jak i wolę bycia razem.

Pozdrawiam.

Niech Pani nie stawia samodzielnie diagnozy partnerowi. Jeśli zauważyła Pani, że pogorszenie funkcjonowania partnera ma miejsce również na innym polu np. w pracy, z rodziną, przyjaciółmi, proszę porozmawiać z nim o tym i zasugerować wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Jeśli natomiast ma Pani wrażenie, że to dotyczy tylko Państwa związku, sugeruję wizytę wspólną, konsultacyjną u psychoterapeuty pracującego z parami.