Kłucie w boku po zawale serca

cztery miesiące temu przeszłam zawał. dlaczego kuje mi w lewym boku ? czy to tak ma być ?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany przez Panią objaw bez wątpienia nie ma charakteru fizjologicznego. Może mieć on jednak bardzo różne pochodzenie - może być to zarówno nerwoból jak i ból wynikający z patologii układu krążenia (powikłanie zawału). Sugeruję zatem konsultację kardiologiczną - być może wskazane będzie wykonanie badań dodatkowych (ECHO serca).

Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej opisywane jako kłucia zwykle nie mają związku z tzw. problemami wieńcowymi , których pacjenci najbardziej się obawiają i które mogą poprzedzać np. zawał mięśnia sercowego. Nie można jednak wykluczyć na podstawie opisywanych objawów kardiogennego charakteru tych dolegliwości. Mogą być one związane z chorobą serca jak również z niekardiologicznymi przyczynami. Wyjaśnienie tego na podstawie wyłącznie opisywanych dolegliwości jest niemożliwe. W Pani przypadku niewątpliwie konieczna jest wizyta u lekarza kardiologa..