Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kłucie w klatce piersiowej a choroba serca

Witam mam często kłucia w klatce piersiowej kilka razy zdarzyło mi sie że przy tym ból promieniuje do ramienia.W wieku dziecięcym miałam stwierdzone szmery w komorze serca.W mojej rodzinie siostra choruje starsza na serce i młodsza oraz kuzynka.Obawiam sie ze to genetyczne czy to jest możliwe mam dopiero 23 lata
KOBIETA ponad rok temu

Obniżanie poziomu cholesterolu

Wysoki cholesterol niesie bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Postępowanie dietetyczne jedynie w 10 proc. wpływa na obniżenie jego poziomu. Dr Piotr Gryglas objaśnia, co jeszcze przyczynia się do spadku jego poziomu.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam,
Groźne dla życia choroby serca mogą ujawniać się też w młodszym wieku, zwłaszcza przy istniejącym obciążeniu rodzinnym i dolegliwościach w przeszłości.
Powinna się Pani skontaktować z kardiologiem, który na podstawie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego zleci konieczne badania i ew. wykluczy odczuwane kłucia w klatce piersiowej jako objaw choroby serca.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Kłucia w klatce piersiowej w okolicy serca nie muszą być spowodowane problemami kardiologicznymi. Umiejscowienie tych dolegliwości często tylko pozornie wskazuje na kardiogenny ich charakter. Nie można jednak wykluczyć na podstawie tak opisywanych objawów ich związku z chorobą serca. Szmer o którym Pani pisze jest jedynie objawem, który może być związany z chorobą lub wadą serca ale może również być tzw. szmerem przygodnym występującym w zdrowym sercu. Należałoby ustalić jakiego typu szmer stwierdzano u Pani i czy może on mieć związek z opisywanymi obecnie dolegliwościami. Ostry, kłujący, punktowy ból w okolicy serca nie jest typowym bólem ,,wieńcowym’’ , a więc takim który może poprzedzać np. zawał mięśnia sercowego. Może być jednak objawem innych problemów kardiologicznych jak również symptomem nie związanym z chorobą serca. Trudno również określić czy występują rodzinne uwarunkowania chorób układu krążenia ponieważ nie precyzuje Pani jakie to są schorzenia u Pani rodzeństwa. Żeby wiarygodnie rozstrzygnąć wszystkie nurtujące Panią problemy należy zgłosić się do lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy