Kłucie w klatce piersiowej a choroba serca

Witam mam często kłucia w klatce piersiowej kilka razy zdarzyło mi sie że przy tym ból promieniuje do ramienia.W wieku dziecięcym miałam stwierdzone szmery w komorze serca.W mojej rodzinie siostra choruje starsza na serce i młodsza oraz kuzynka.Obawiam sie ze to genetyczne czy to jest możliwe mam dopiero 23 lata
KOBIETA ponad rok temu

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam,
Groźne dla życia choroby serca mogą ujawniać się też w młodszym wieku, zwłaszcza przy istniejącym obciążeniu rodzinnym i dolegliwościach w przeszłości.
Powinna się Pani skontaktować z kardiologiem, który na podstawie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego zleci konieczne badania i ew. wykluczy odczuwane kłucia w klatce piersiowej jako objaw choroby serca.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Kłucia w klatce piersiowej w okolicy serca nie muszą być spowodowane problemami kardiologicznymi. Umiejscowienie tych dolegliwości często tylko pozornie wskazuje na kardiogenny ich charakter. Nie można jednak wykluczyć na podstawie tak opisywanych objawów ich związku z chorobą serca. Szmer o którym Pani pisze jest jedynie objawem, który może być związany z chorobą lub wadą serca ale może również być tzw. szmerem przygodnym występującym w zdrowym sercu. Należałoby ustalić jakiego typu szmer stwierdzano u Pani i czy może on mieć związek z opisywanymi obecnie dolegliwościami. Ostry, kłujący, punktowy ból w okolicy serca nie jest typowym bólem ,,wieńcowym’’ , a więc takim który może poprzedzać np. zawał mięśnia sercowego. Może być jednak objawem innych problemów kardiologicznych jak również symptomem nie związanym z chorobą serca. Trudno również określić czy występują rodzinne uwarunkowania chorób układu krążenia ponieważ nie precyzuje Pani jakie to są schorzenia u Pani rodzeństwa. Żeby wiarygodnie rozstrzygnąć wszystkie nurtujące Panią problemy należy zgłosić się do lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty